Via het World Wide Web kwam de webmaster in contact met dhr. van der Schoor. Hij is modelbouwer van de NZH A1002. We spraken elkaar en maakten de afspraak om het bouwen van deze NZH werkwagen in de schaal 1:5,5 hier in beeld te brengen.

De “Maasoever Spoorweg” maakt deel uit van de “Modelbouwvereniging Hoekse Waard”, die in 1982 in Oud-Beijerland is opgericht. In 1992 is in samenwerking met het “Natuur en recreatieschap IJsselmonde” de Maasoever Spoorweg tot stand gekomen. Sindsdien is de vereniging in Barendrecht gevestigd.

Zomaar een foto van de NZH A 1002, wordt een imposante tramloc.

De NZH A 1002 op reis naar de opendagen van de Maasoever Spoorweg in 2024.

Een tram in 1:87 is makkelijker te verplaatsen dan in schaal 1:5,5. De tram weegt 130 Kg.

De NZH tramlok tussen spoorgenoten op de open dagen van de Maasoever Spoorweg.

Zijaanzicht van de NZH A1002 na de eerste proefrit.

Op 17 juni 2023 heeft het schaalmodel (1:5,5) van de NZH A1002, welke nog in aanbouw is, voor het eerst zelfstandig een testrit gereden bij de Maasoever Spoorweg in Barendrecht. De proefrit is goed verlopen. De lok rijdt prima door bogen en wissels en de trekkracht is voldoende.

Doorkomst op het station tijdens de eerste technische proefrit. De lok rijdt middels een 24V/0.37Kw motor met haakse overbrenging op de assen. Als besturing is een regelaar gebruikt die traplooos te regelen is met een potmeter. Als stroomvoorziening worden er tractiebatterijen in de lok geplaatst.

De tramloc is voor de foto even buiten gezet.

De NZH A1002 op het terrein van de Maasoever Spoorweg.

De A1002 op de baan bij de Maasoeverspoorweg in Barendrecht.

De wagenbak is inmiddels ver gevorderd. Er moeten nog veel details aangebracht worden. Binnenkort starten met het dak om alle attributen aan te brengen waaronder de pantograaf.

De koplampen van de A1002 zijn gemaakt van roestvaststaal, de reflectors zijn van aluminium. De glazen zijn gemaakt van een horlogeglas.

Op vrijdag 27 oktober 1961 maakte Hans de Haan deze foto van de A1002 die er hier een beetje verlaten bijstaat aan het eind van het zijspoor aan de Korte Vliet in Voorschoten. Ruim twee weken later zou het hier vol staan met trams na de opheffing van de laatste tramlijn van de NZH. Overigens is de A1002 hier later weer vertrokken, want op en na 13 november 1061 stond deze wagen op het hoofdspoor. Mogelijk heeft de A1002 hier een rit gemaakt met één van de schamelwagens uit de serie H111 t/m/ H114 om alvast wat oude rails af te voeren.

(Voormalige) halte Elsbroek. A1002 + C109 + H112 + H111.
Afbraak tramlijn Sassenheim Noord – Haarlem. Hillegom, tijdens een van de laatste dagen van de opbraak van de lijn.
Hillegom, Leidsestraat, enkelspoor in het midden van de weg nabij Elsbroek (onderstation).
31 mei 1950. Foto: J.C.T. van Engelen.